Kılıçdaroğlu: Pek çok sanatçımızı hapishanelerde çürüttük

Kılıçdaroğlu: Pek çok sanatçımızı hapishanelerde çürüttük

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, siyasetçilerin felsefeye ihtiyacı olduğunu belirtti ve “Pek çok sanatçımızı hapishanelerde çürüttük. Bilimi, felsefeyi unuttuk” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Büyükada’daki Anadolu Kulubü’nde gerçekleşen Prens Adaları Felsefe ve Siyaset Sempozyumu’na katıldı.

Ülkede güçlü bir felsefi düşünceye ihtiyaç olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Bu sadece bugünün sorunu değil, aslında tarihsel süreç içerisinde incelediğinizde bizim temel sorun alanlarımızdan birisidir” dedi.

Adalara ilk geldiğimde seçimler dolayısıyla, Adalar’ın biraz tanıtılması lazım. Bir turistlik alan olarak görülmemesi lazım Adalar’ın. Buranın bir tarihsel derinliği var, görkemli bir geçmişi var, olağanüstü bir coğrafyası var ve olağanüstü güzel insanları var. Dedim ki başkana ‘Seçildikten sonra burayı sadece Türkiye’nin değil aslında Avrupa’nın, dünyanın bir felsefe merkezine dönüştürebiliriz. Dünyanın en önemli felsefecileri gelip, adalarda felsefeyi anlatabilirler, doğayı izleyebilirler. Bir ağacın altına oturup gökyüzüne baktıklarında sonsuzluğu görebilirler. Felsefecilerin en çok bu tür şeylere ihtiyacı var. Görecek, düşünecek, sorgulayacak hayatı bunların hepsi olması lazım diye.

Kılıçdaroğlu, “Felsefe siyasetçinin en çok ihtiyaç duyduğu alanlardan birisidir. Eğer siyasetçi ülkenin sorunlarına eğiliyor ve o ülkenin sorunlarını çözmeye adaysa mutlaka felsefecilerle de bir araya gelmek zorundadır. Siyasetçinin en azından asgari belli bir entelektüel derinliğe ihtiyacı vardır. Bunun olması lazım. Acaba sanata ve dolayısıyla felsefeye ne kadar değer veren bir toplumuz, bunun sorgulanması lazım. Pek çok sanatçımızı hapishanelerde çürüttük. Bilimi, felsefeyi unuttuk” diye konuştu.

Etiketler

YAZAR

Atala Medya 2020 yılında kurulan bir haber sayfasıdır ATALA GROUP tarafından kurulmuştur. Genel olarak Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomi gelişmeleri, yerel ve dünya haberleri bulunan haber sayfasıdır