11 Eylül saldırıları: Ne olmuştu?

11 Eylül saldırılarının üzerinden 20 yıl geçti. 11 Eylül tarihin en sarsıcı, en büyük kitlesel terör eylemi olarak kayıtlara geçti. Tarih ayrıca ABD’nin başlattığı “küresel terörle savaş” döneminin de miladı oldu. Amerikan yönetimi, Afganistan’dan çekilme kararıyla bu savaşa şimdilik ara vermiş görünüyor. Ama belirsizlikler hala devam ediyor. Gelin şimdi 20 yıl öncesine, her şeyin başladığı o güne dönelim…

11 Eylül saldırıları: Ne olmuştu?
Hava korsanları kaçırdıkları üç yolcu uçağıyla Dünya Ticaret Merkezi‘nin ikiz kulelerini ve ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) binasına intihar saldırısı düzenledi. 
Beyaz Saray‘ı vurmak isteyen dördüncü uçaksa düşürüldü..
Yaklaşık 3 bin kişi hayatını kaybetti.

Dönemin Başkanı George W. Bush , o anlarda bir ilkokuldaydı, çocuklara kitap okuyordu.

Saldırılar kulağına fısıldandı. Bush sınıftan çıktı ve “teröre karşı küresel savaş” ilan etti.

Artık hiçbir şey eskisi olmayacaktı.

SALDIRININ SORUMLUSU EL KAİDE

11 Eylül saldırılarının sorumlusu olarak; Afganistan’daki radikal bir örgüt yapılanması; El Kaide’nin lideri; Usame Bin Ladin gösterildi.

Bu nedenle ilk hedef, Afganistan’da, bu yapıyı koruduğu öne sürülen Taliban yönetimiydi. Daha bir ay geçmeden Afganistan işgal edildi.
Operasyonla Taliban yönetimi devrildi.Saldırıdan birkaç saat sonra ABD Başkanı George W. Bush (en sağda) ve Yardımcısı Dick Cheney (en solda) operasyon odasında. Karede sonradan ABD Dışişleri Bakanlığı görevine getirilecek olan dönemin Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice da (ortada) görülüyor. Saldırıdan birkaç saat sonra ABD Başkanı George W. Bush (en sağda) ve Yardımcısı Dick Cheney (en solda) operasyon odasında. Karede sonradan ABD Dışişleri Bakanlığı görevine getirilecek olan dönemin Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice da (ortada) görülüyor. 

Ancak Amerikan yönetiminin teröre karşı yürüttüğü savaşta işler planlandığı gibi gitmedi.

admin

öneri ve şikayet için admin@atalamedya.com ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.