Son dakika: Busenaz Sürmeneli, Tokyo Olimpiyatları’nda altın madalya kazandı

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda bayanlar boksta 69 kiloda Busenaz Sürmeneli, altın madalya kazandı. Busenaz, çeyrek final maçında Ukraynalı Anna Lysenko yenerek yarı finale yükselmişti. Bu turda ise Hindistan’dan Lovlina Borgohain’le mücadele eden milli sporcu, müsabakadan 5-0’lık skorla galip ayrılarak adını finale yazdırmıştı.

,

Busenaz Sürmeneli, finalde Çinli Hong Gu altın madalya için rakip oldu. Busenaz, ilk raundu kaybetse de maçın kalan bölümünde üstün bir oyun sergiledi ve Türkiye’ye olimpiyat şampiyonluğunu getirdi. Milli boksör, olimpiyat tarihinin ilk altın madalyalı boksörü olarak da Türk spor tarihine geçti.

Türkiye’ye, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’ndaki ikinci altın madalyasını kazandıran Busenaz’ı, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da tebrik etti.
TOKYO’DA İSTİKLAL MARŞIMIZI DİNLETTİ
2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya kazanan milli boksör Busenaz Sürmeneli, madalyasını düzenlenen törenle aldı. Kokugikan Arena’da yapılan törende, 69 kiloda altın madalya elde eden Busenaz, İstiklal Marşı’nı Tokyo’da dinletti.
Altın madalyasını alan Busenaz, İstiklal Marşı’nı söylerken göz yaşlarına hakim olamadı. Bu kategoride gümüş madalyayı Çinli sporcu Hong Gu, bronz madalyaları ise Hindistan’dan Lovlina Borgohain ile Amerika’dan Oshae Jones kazandı.
102 VE 103. MADALYALAR KADIN BOKSÖRLERDEN
2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda milli boksörler Buse Naz Çakıroğlu ve Busenaz Sürmeneli’nin elde etmiş olduğu derecelerle Türkiye’nin toplam olimpik madalya sayısı 103’e çıktı.
Dünyanın en büyük spor organizasyonunda ilk defa Londra 1908’de temsil edilen Türkiye, Tokyo 2020’ye kadar altı farklı branşta 39 altın, 25 gümüş ve 27 bronz dahil olmak üzere 91 madalya topladı.
Türkiye, Tokyo 2020’de ilk 14 günde okçulukta Mete Gazoz ile altın, karatede Eray Şamdan ile gümüş madalya kazandı. Tekvandoda Hakan Reçber ile Hatice Kübra İlgün, güreşte Rıza Kayaalp, Yasemin Adar ve Taha Akgül, cimnastikte ise Ferhat Arıcan, karatede Ali Sofuoğlu ve Merve Çoban, bronz madalya kazandı. Oyunlar öncesi 91 olan madalya sayısı, burda alınan derecelerle 101’e taşındı.
Oyunların 15. Gününde ise iki kadın milli boksörden madalya geldi. Önce 51 kiloda Buse Naz Çakıroğlu gümüş madalya kazanırken, sonrasında 69 kiloda da Busenaz Sürmeneli altın madalyaya ulaştı. Buse Naz Çakıroğlu’nun başarısı 102, Busenaz Sürmeneli’nin kürsüsü ise 103. Olimpik madalya olarak Türk spor tarihine geçti. Türkiye’nin Tokyo 2020’deki madalya sayısı da 2 altın, 2 gümüş ve 8 bronz dahil olmak üzere 12’ye çıktı.
ALTIN MADALYA
Busenaz Sürmeneli, elde etmiş olduğu şampiyonlukla Türkiye’ye 41. Olimpiyat altınını getirdi. Tokyo 2020 bundan önce Türkiye’nin 39 olan olimpiyat altın madalya sayısı, Mete Gazoz’un okçulukta zirveye çıkmasıyla 40 oldu. Boksta Busenaz ile alınan zafer ise 41. Altın madalya olarak kayıtlara geçti. 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları ile Türkiye’nin renklerine göre madalya sayısı altında 41, gümüşte 27, bronzda 35 oldu.
TÜRK BOKS TARİHİNDE İLK
Busenaz Sürmeneli, elde etmiş olduğu altın madalyayla Türk spor tarihine geçti. Daha önceki olimpiyatlarda gümüş ve bronz madalya alabilen Türk boksu, Tokyo 2020’de ilk defa altın madalyaya uzandı. Türkiye’nin kadınlarda kota aldığı ilk olimpiyatta Busenaz Sürmeneli ile gelen altın madalya, boksta alınan en büyük başarı olarak tarihe geçti.
BOKSUN MADALYA SAYISI 7 OLDU
Türk boksunun olimpiyat oyunlarında kazandığı madalya sayısı 7’ye yükseldi. Tokyo 2020’den önceki olimpiyatlarda 2 gümüş, 3 bronz madalya elde eden Türk boksu, 32. Yaz Olimpiyat Oyunları’ndan birer altın ve gümüş madalyayla ayrıldı. Tokyo’da alınan derecelerle Türkiye adına boks branşının elde etmiş olduğu madalya sayısı 1 altın, 3 gümüş ve 3 bronz dahil olmak üzere 7’ye taşındı.

admin

öneri ve şikayet için admin@atalamedya.com ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.